16 czerwca br. w ogródku jordanowskim przy budynku Sokolni (ul. Żwirki i Wigury) miała miejsce podniosła, patriotyczna uroczystość – posadzono dwa dęby Niepodległości upamiętniające legionistów mieleckich Jana Weryńskiego i Augusta Jaderny. Inicjatorem przedsięwzięcia był Obywatelski Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, natomiast organizatorami uroczystości było Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” , Rada i mieszkańcy osiedla Kilińskiego.
Obchodzona w tym roku rocznica odzyskania niepodległości stanowi doskonałą okazję, by nawiązać do spontanicznej akcji sadzenia drzew z pierwszych lat po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, kiedy to społeczeństwo wraz z leśnikami jako świadectwo sadziło drzewa, głównie dęby – uosobienie siły i nieprzemijającej pamięci. Uroczystość zapoczątkowało odśpiewanie „Hymnu narodowego”, następnie prezes PTG „Sokół 1893” Zbigniew Bochenek przywitał licznie zgromadzonych dostojnych gości. A przybyli między innymi Posłanka na sejm RP Krystyna Skowrońska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, Wicestraosta Maria Napieracz, radni Rady Powiatu, Radni Rady Miasta, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy, prezesi, przedstawiciele mieleckich firm, instytucji, szkół, organizacji i stowarzyszeń. Przybyli przedstawiciele rodzin obu legionistów, ponadto młodzież mieleckich szkół ze sztandarami, młodzież z sekcji działających przy PTG „Sokół 1893” w Mielcu.
Życiorys Jana Weryńskiego przedstawił Wacław Świerczyński przewodniczący Rady oś. Kilińskiego, natomiast postać Augusta Jaderny przybliżyła nasza szpadzistka Barbara Rożniecka. W dalszej części uroczystości nastąpiło symboliczne posadzenie dębów. Dąb Jana Weryńskiego sadzili: posłanka Krystyna Skowrońska, reprezentujący Urząd Marszałkowski Tomasz Leyko, Starosta Powiatu Zbigniew Tymuła, reprezentujący rodzinę Maria i Jan Weryńscy, przedstawiciel Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Jerzy Skrzypczak i Przewodniczący Rady Oś. Kilińskiego Wacław Świerczyński.
Dąb pamięci Augusta Jaderny posadzili Wicestarosta Powiatu Maria Napieracz, radny Rady Miasta Jakub Blicharczyk, reprezentantka rodziny prawnuczka Agnieszka Jaderny-Gawron, prezes PTG „Sokół 1893” Zbigniew Bochenek, honorowy przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Jerzy Dębicki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec Hubert Sobiczewski, który przekazał organizatorom certyfikaty sadzonek informując, że posadzone dęby są potomkami zagnańskiego dębu Bartek. Odsłonięte zostały słupki z tablicami upamiętniającymi postacie legionistów.
W dalszej części wysłuchano „Hymnu Sokoła”, natomiast prowadząca uroczystość Emilia Żola wiceprezes PTG „Sokół 1893” odczytała treść „Listu do przyszłych pokoleń”, który został umieszczony w kapsule czasu i wkopany w ziemię. Zabierający głos zarówno Posłanka Krystyna Skowrońska jak i Starosta Powiatu Zbigniew Tymuła podkreślili ogromną rolę i poświęcenie legionistów w odzyskanie niepodległości. Uroczystość uświetnili śpiewem druh Zbigniew Soja i młodzież z grupy wokalno- instrumentalnej naszego Sokoła pod kierunkiem Jolanty Dudzik. Po wymianie znakami, i wspólnej fotografii uczestnicy uroczystości udali się do sali gimnastycznej Sokolni, gdzie mogli obejrzeć przygotowaną wystawę starych fotografii z historii mieleckiego Sokoła. Prowadzono jeszcze długie rozmowy przy poczęstunku. Smakowano pyszne ciasta dostarczone przez sponsorów i pieczone specjalnie na tą okazję przez członkinie grupy seniora „Zacisze”. Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości oraz uczestniczącym w tym patriotycznym wydarzeniu zarząd naszego „Sokoła” z prezesem na czele składa serdeczne podziękowania.















