AktualnościSzermierka

Pasmo sukcesów szpadzistek Sokoła

Nie zwalnia rywalizacja na szermierczych planszach. Szpadzistki Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ” Sokół 1893″ biorące w niej udział z powodzeniem podejmują rywalizację z reprezentacjami potentatów w Polskiej i międzynarodowej szermierce.

Pierwsza konfrontacja nastąpiła podczas Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików, które 12 i 13 czerwca rozgrywane były w Konopiskach k. Częstochowy. W konkurencji indywidualnej znakomicie wypadła Martyna Mróz, której do podium zabrakło zaledwie jednego trafienia. Sklasyfikowana została na 7 miejscu. Walki o czołową ósemkę nie wygrała Hanna Łabuda ale sklasyfikowana została na 9 miejscu co było ważne dla rozstawienia do turnieju drużynowego. Pozostałe wyniki: 30. Hanna Drozdowska, 40. Aleksandra Stawarz, 55. Emilia Pietras, 84. Zofia Pietras..

 

Dobre wyniki rywalizacji indywidualnej pozwoliły na zajęcie trzeciego miejsca do rozstawienia do turnieju drużynowego.

W konkurencji chłopców najbliżej sprawienia niespodzianki był Stanisław Wiktor, który wygrał wszystkie walki w eliminacji grupowej w tym z Tadeuszem Wąsikiem z PKSzerm Warszawa – późniejszym drużynowym mistrzem Polski. Zabrakło zaledwie sekundy do pokonania Marcina Siwka ze „Szpady” Wrocław. Ostatecznie sklasyfikowany został na 20 miejscu. Witold Kapinos najwyżej sklasyfikowany z dzieci ur.2009 r.był 30, a Wiktor Bernat 76. Miejsca zajęte przez zawodników Sokoła rozstawiły zespół na 12 miejscu.

W turnieju drużynowym założeniem było obrona miejsc z rozstawienia. Pierwsi do walki weszli chłopcy. Już pierwsze porażki z zespołami KSz Warszawianka i RMKS Rybnik oraz wygrana z Muszkieterem Gliwice 36-27 pozwoliły na zajęcie 14 miejsca.

 

Znacznie lepiej rywalizację rozpoczęły nasze szpadzistki. Z pierwszego
meczu były zwolnione. W meczu o „ósemkę” pokonały UKS Atlas Tarnowo
Podgórne 36 – 22, O „czwórkę” wyeliminowały ubiegłoroczne mistrzynie –
zespół Toruńskiej Szkoły Szermierki 36 – 20 (!). W meczu o finał z
Piastem Gliwice do sukcesu zabrakło jednego trafienia (35-36). Pozostał
więc pojedynek o medal brązowy z UKS Zawisza Katowice. Dziewczyny nie
zawiodły pewnie wygrywając 36- 28, zajmując trzecie miejsce na podium i
brązowy medal.