Wspaniałym akcentem zakończyły się dla polskiej reprezentacji szermiercze Mistrzostwa Europy juniorów rozegrane we włoskiej Foggi. Drużyna szpadzistów zdobyła złoty medal i tytuły Mistrzów Europy. Na zakończenie rozgrywanych w Foggi w dniach 22.02-3.03 2019 Mistrzostw Europy Juniorów w szermierce doczekaliśmy się polskiego medalu.
Szpadziści walczyli w składzie: Wojciech Lubieniecki –wychowanek PTG „Sokół 1893”,Wojciech Kolańczyk, Damian Michalak i Wiktor Szkop. Polacy byli niepokonani, a marsz na najwyższy stopień podium, w pierwszej rundzie pokonali Portugalczyków 45:34. Rywalami w ćwierćfinale byli Czesi, oni także nie dali rady nawiązać walki z naszymi szpadzistami, przegrywając 33:45. Polacy byli już w półfinale. Na tym etapie ich rywalami byli Izraelczycy, którzy w ćwierćfinale niespodziewanie pokonali Węgrów. I w tym meczu Polacy dominowali, zwyciężając 45:36. W finale tak łatwo już nie było. Rywalizacja z Włochami była bardzo zacięta, wynik oscylował wokół remisu i tak było do samego końca. Decydujące trafienie zadał Wojciech Kolańczyk,
po czym utonął w ramionach kolegów.
Wyniki: ( trzy najlepsze drużyny Europy)
1. Polska
2. Włochy
3. Francja
To olbrzymi sukces Polaków i naszego szpadzisty. Jesteśmy dumni i gratulujemy nie tylko Wojtkowi,
ale trenerowi, że wyszkolił tak wspaniałego zawodnika.



