Członkowie sekcji szermierczej działającej przy PTG „Sokół 1893” w Mielcu: Maciej Schab, Witold Kapinos, Antoni Kosztyła, Jan Kosztyła, Hanna Łabuda, Hanna Drozdowska i Szymon Drozdowski biorą udział w XI edycji projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci. Bohaterowie wojny polsko – bolszewickiej” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Celem tegorocznej edycji jest upamiętnienie osób, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921 i pochodziły z naszego miasta i regionu. Mieleckie Sokoły wybrały postacie związane nie tylko z naszym miastem, wojną polsko-bolszewicką, ale również z Towarzystwem Gimnastycznym Sokół. Byli to: Wiktor Jaderny, Tadeusz Gardulski, Leon Wanatowicz. Uczestnicy projektu muszą poznać sylwetki żołnierzy i przedstawić swoich bohaterów w środowisku lokalnym, dlatego też prezentowali przygotowane prezentacje multimedialne w auli PTG „Sokół 1893″ w Mielcu przed rodzicami, seniorami działającymi w Sokolni, przed członkami zarządu: Emilią Żolą i Izabela Paluch oraz przed trenerem Zbigniewem Żolą. Ubogaceniem wiadomości merytorycznych była recytacja poezji patriotycznej, śpiew i muzyka w wykonaniu grupy wokalnej „Sokoliki”, którą opiekuje się Jolanta Dudzik. Program artystyczny „Mielczanie w walce o wolność- 1920” został zaprezentowany również w SP w Maliniu, SP w Chrząstowie, SP w Złotnikach, SP w Borkach Nizińskich i DPS w Dębiakach. Szermierze nie tylko dzielili się wiedzą, ale wcześniej musieli ją zdobyć, dlatego uczestniczyli w lekcji muzealnej w Jadernówce, w Muzeum gen. Władysława Sikorskiego w Tuszowie Narodowym. Ponadto uczestnicy projektu IPN wykazywali się postawą patriotyczną, wpisując się tym samym w idee sokolniego wychowania. Czynnie uczestniczyli w obchodach 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej, składali kwiaty pod pomnikiem mieleckich Sybiraków, uczestniczyli w Marszu Niepodległości, w śpiewankach patriotycznych w Pałacyku Oborskich.
Projekt „ Kamienie Pamięci” trwał od września 2019 do marca 2020 r. Po zakończeniu działań związanych z wymogami regulaminowymi IPN przewiduje uroczystą galę finałową w Poznaniu, podczas której uczestnicy projektu z całej Polski prezentować będą biografie swoich bohaterów wojny polsko – bolszewickiej.
Tekst i zdjęcia: Marzena Kapinos




























