IV edycja Powiatowego Konkursu Poezji I Piosenki “Barwy Mojej Ojczyzny” już za nami. Dwa dni trwały zmagania uczestników IV edycji konkursu “Barwy Mojej Ojczyzny” , którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół 1893” . Konkurs rokrocznie jest dofinansowywany przez Powiat Mielecki co umożliwia między innymi zakup cennych nagród. W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 80 uczniów z 20 szkół z Mielca i powiatu. Ta rekordowa jak dotąd liczba świadczy jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się konkurs zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli.
W pierwszym dniu zmagań 22 października przesłuchano 49 gimnazjalistów, w tym27 recytatorów i 22 uczestników w kategorii piosenka.Reprezentowali oni 11 szkół -gimnazja nr 2, 3 4, gimnazjum Niepubliczne z Mielca, oraz z Chorzelowa, Przecławia, Padwi , Górek, Tuszowa Narodowego i Gawłuszowic. Prezentacje trwały ponad 5 godzin. Obserwatorami konkursu byli gość honorowy Starosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz, prezes PTG Sokół 1893 Tadeusz Tomczyk, a także członkowie prezydium zarządu Krzysztof Kralisz i Zbigniew Bochenek.
Jury w składzie:przewodnicząca Jadwiga Klaus-animator kultury, instruktor teatralny SCK w Mielcu, Edyta Pazdan_Skórska- Bibliotekarka Gminnej Biblioteki w Padwi Narodowej,
Joanna Prokop-Juszczak- polonistka, bibliotekarka z MBP przyznało nastepujące nagrody:
recytacja:
I miejsce- Surdej Rafał Gimnazjum nr 2 w Mielcu,
II miejsce- Grądzka Natalia – Gimnazjum Niepubliczne Mielec
III miejsce- Bednarz Aleksandra- Gimnazjum nr 2 w Mielcu
wyróżnienia otrzymali:Pezda Kinga- Gimnazjum w Górkach, Ciemięga Patrycja- Gimnazjum w Chorzelowie, Dworkiewicz Julia- Gimnazjum nr 2 w Mielcu
ponadto nagrodę Prezesa PTG Sokół 1893 przyznano Snuzik Aleksandrze z Gimnazjum Niepublicznego w Mielcu, zaś nagrodę Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu Mai Pęgiel
z Gimnazjum nr 2
W kategorii piosenka:
I miejsce- Kalicka Oliwia- Gimnazjum w Pławie
II miejsce – Rokosz Kalina- Gimnazjum nr 2 i równorzędnie Sosiński Konrad Gimnazjum w Chorzelowie
III miejsce-Trzuskowska Aleksandra Gimnazjum nr 3 w Mielcu
wyróżnienia otrzymali: Tenczyńska Maria- Gimnazjum w Padwi Narodowej, Zalotyńska Maria- Gimnazjum nr 4 w Mielcu , Pańczyk Iga I Furtek Dominika obie z Gimnazjum w Padwi Narodowej Nagrodę Prezesa PTG Sokół 1893 otrzymał Nowak Daniel z Gimnazjum w Tuszowie NarodowymNagrody wręczał Starosta Powiatu Mieleckiego Pan Andrzej Chrabąszcz, który skierował wiele ciepłych słów pod adresem uczestników konkursu. Podkreślił ich kunszt i umiejętności , a równocześnie pogratulował organizatorom.
W drugim dniu finałowych przesłuchań prezentowali się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Mielca, Radomyśla Wielkiego i Rzemienia. Jury wysłuchało 24 uczestników śpiewających lub recytujących utwory tematycznie związane z hasłem konkursu. Tym razem jury w składzie: Jadwiga Klaus, Magdalena Kruger- aktorka, instruktor SCK,Jolanta Strycharz – instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury po burzliwej i dosyć długiej naradzie postanowiło przyznać następujące miejsca:
w kategorii recytacja:
I miejsce zajęła Julia Kożuszna (V LO Mielec),
II miejsca zajęła Katarzyna Karnasiewicz (II LO),
III miejsce przyznane zostało Karolinie Jurczak (II LO).
Wyróżnione zostały 3 osoby: Gabriela Pryga (ZS Radomyśl Wielki), Daniel Kozik (V LO Mielec) i Kinga Adamczyk (ZS im. prof. Groszkowskiego Mielec).
Nagrodę Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu otrzymała Dominika Wałęga (ZSE Mielec).
W kategorii piosenka:
I miejsce zajęła Katarzyna Dudzik (II LO Mielec),
II miejsce zajęła Weronika Barszcz (I LO Mielec),
III miejsce na konkursowym podium zajęła Anna Starzyk (ZSE Mielec).
Wyróżnienia powędrowały do Macieja Dąbrowskiego (ZS im. prof. Groszkowskiego), Patrycji Mitkiewicz (I LO Mielec) i Kingi Pietras (CKR Rzemień). Nagrodę Prezesa PTG Sokół 1893 Mielec otrzymała Katarzyna Dykas (ZS Radomyśl Wielki).
Nagrody wręczał obecny podczas finałowych przesłuchań Dyrektor Wydziału Edukacji Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Pan Stanisław Tomza., który gratulując młodym artystom wyraził zadowolenie z tak licznego udziału młodzieży w konkursie.
Podsumowując kolejną edycję konkursu pomysłodawczyni ,koordynator Emilia Żola podkreśliła że realizowane są w pełni założone cele- szczególnie rosnące zainteresowanie ,udział tak wielu młodych ludzi, a także poszukiwania i różnorodność prezentowanych utworówa to cieszy bardzo. Młodzież prezentowała teksty Norwida, Artura Oppmana, Juliana Tuwima, ks. Jana Twardowskiego, Stanisława Balińskiego, Władysława Broniewskiego, Adama Zagajewskiego, a nawet Jana Brzechwy (utwór „Ziemia ojczysta”). W kategorii śpiew można było usłyszeć interpretacje piosenki „Taki kraj”, ”Powrócisz tu”, ”Gołębi song”, „Skrzydła”, „Syberiadę” i inne.





