Uroczystość rozpoczęłą się mszą św.w Kaplicy im. św. Stanisława Kostki w Mielcu odprawioną w intencji poległych, Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali w orszaku do ogródka jordanowskiego obok budynku Sokolni. Zebranych gości powitał Tadeusz Tomczyk prezes PTG Sokół 1893 w Mielcu. W kilku słowach prezes poinformował również, że pomnik jest uhonorowaniem wszystkich młodych mieleckich Sokołów, którzy wyruszyli do walki z sowietami i złożyli swoje życie w obronie Ojczyzny. Odsłonięcia pomnika dokonała jego projektantka Agnieszka Tomczyk w asyście prezesa i druha Zbigniewa Bochenka. Pomnik zotał poświęcony przez proboszcza parafii Ducha Św. ks.Waldemara Cioska. Przedstawiciele grupy turystycznej złożyli urnę z ziemią przywiezioną podczas rajdu rowerowego z Zadwórza na Ukrainie, gdzie w 1920 r Polacy w tym mielczanie oddawali życie w obronie Lwowa. Następnie odbył się apel poległych , oraz wysłuchano utworu Śpij kolego . Uczczono w ten sposób poległych mielczan. W rytm werbli delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. W dalszej części druh Zbigniew Bochenek przedstawił zebranym krótko historię mieleckiego sokolstwa. Część oficjalną uroczystości zakończył przemarsz pocztów sztandarowych. Następnie zebrani mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu grupy wokalno instrumentalnej PTG Sokół 1893, a także obejrzeć walki naszych młodych szermierzy. Uroczystość zakończono poczęstunkiem w nowo otwartej sali gimnastycznej w budynku Sokolni gdzie zaprezentowany został również pokaz multimedialny Polskie Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” w Mielcu w latach 1893-1939.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, delegacje zaprzyjaźnionych gniazd sokolich z Krakowa z Prezesem Odrodzonych Sokołów Konradem Firlejem, który korzystając z okazji odznaczył druha Tadeusza Tomczyka Orderem Legii Honorowej, oraz znakiem Sokoła druhów Mariana Tarnawskiego, Krzysztofa Kralisza, Marka Szwakopa Zbigniewa Bochenka i Józefa Bryla W uroczystości uczestniczyły też delegacje Sokolich gniazd z Pilzna, Sanoka, Gminy Czernichów, Rzeszowa, Brzeska, TG Sokół z Mielca, oraz z Rymanowa z grupą młodzieży z klasy wojskowej, która pod opieką druha Kazimierza Cetnarskiego zapewniła ceremonialną asystę. Ponadto w uroczystości uczestniczyły drużyny harcerskie z Mielca , młodzież z klasy wojskowej ZST, oraz przedstawiciele mieleckich firm , organizacji i mieszkańcy.
Uroczystość zarówno podczas mszy jak i pod pomnikiem swoim śpiewem uświetnił chór męski Towarzystwa Śpiewaczego Melodia pod dyrygenturą Małgorzaty Leśniak.



