W sobotę 15 sierpnia pod pomnikiem obok Sokolni odbyła się uroczystość upamiętaniająca setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Organizatorami obchodów byli wspólnie: Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” w Mielcu i Stowarzyszenie Patriotyczne Mielec. Przy pomniku „W hołdzie mieleckim Sokołom którzy odeszli na wieczną wartę oddając życie w walkach o niepodległą Ojczyznę w latach 1914-1920”, zgromadziła się spora grupa młodzieży i dorosłych przedstawicieli stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańcy naszego miasta. Miłym akcentem uświetniającym naszą uroczystość był przyjazd kilkunastu motocyklistów ze stowarzyszenia „Moto Lenart” z Radomyśla Wielkiego.
Przebieg obchodów rocznicowych miał bardzo podniosły charakter. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, członek naszego Sokoła Tadeusz Ryba przedstawił krótko historyczne znaczenie „Cudu nad Wisłą” kończąc słowami: „Pochylamy dziś nasze czoła i składamy hołd wszystkim, którzy bohatersko walczyli za ojczyznę składając w ofierze swoje życie”.
Udział w Bitwie Warszawskiej mielczan w tym członków Sokoła przedstawił reprezentant Stowarzyszenia Patriotycznego Mielec. Następnie w rytm pieśni patriotycznej granej na flecie przez Ewę Rzeszucińską z grupy „Sokoliki” kwiaty i znicze składali kolejno: młodzież z grupy wokalnej „Sokoliki” w składzie Maksymilian Lodarski, Bartłomiej Dudzik, Karol Kończyk, zarząd PTG „Sokół 1893” z prezesem Zbigniewem Bochenkiem na czele, reprezentanci sekcji zapaśniczej PTG „Sokół 1893”, delegacja uczniów AP Piłkarskie Nadzieje w składzie Szymon Kaczor, Mateusz Wójtowicz, Aleksander Sito po opieką nauczyciela Renaty Kaczmarczyk, grupa młodzieży ze stowarzyszenia „Młodzi dla Wolności Mielec”, przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotycznego Mielec, reprezentujący Radę osiedla Kilińskiego Zbigniew Rzeźnik- radny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Mielca i Wacław Świerczyński przewodniczący rady oś. oraz delegacja Mieleckiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych z siedzibą w Sokolni.
Po złożeniu kwiatów i zniczy wspólnie odśpiewano „Rotę”, a na zakończenie głos zabrał Prezes PTG „Sokół 1893” Zbigniew Bochenek, który dziękując wszystkim za udział podkreślił wagę tego wydarzenia.
















