Aktualności

Obchody 130-lecia założenia mieleckiego Sokoła

W niedzielę, 18 czerwca odbyła się przygotowana przez nasze stowarzyszenie uroczystość upamiętniająca 130. rocznicę powstania gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół  w Mielcu. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się między innymi Posłowie na sejm RP Krystyna Skowrońska, i Fryderyk Kapinos, przedstawiciele Gminy Miejskiej Mielec z Prezydentem Jackiem Wiśniewskim, przedstawiciele Powiatu Mieleckiego ze Starostą Powiatu  Stanisławem Lonczakiem.

W wydarzeniu brały udział Poczty Sztandarowe i druhowie kilku zaprzyjaźnionych gniazd Sokoła- z Dynowa, Pilzna, Brzeska, Sanoka, Gminy Czernichów, Tarnowa, Rymanowa, ponadto przedstawiciele firm, instytucji, organizacji, członkowie i sympatycy naszego Sokoła.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od Mszy Św. w Kaplicy św. Stanisława Kostki i od przemarszu pod budynek Sokolni, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy z przywróconym   Krzyżem Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej, zaginionym podczas II wojny. Druh Jerzy Krakowski przedstawił historię i okoliczności odznaczenia mieleckiego Sokoła Krzyżem MOAO, odsłonięcia tablicy dokonali prezes PTG „Sokół 1893” Zbigniew Bochenek i fundator marmurowej tablicy Kazimierz Rogala. Tablicę poświęcił ks. prałat Stanisław Jurek.

Następnie w Parku Sokoła złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych Sokołów. W dalszej części uroczystości zebrani mieli okazję obejrzeć pokaz musztry w wykonaniu klasy kadetów z Zespołu Szkół im. prof. Groszkowskiego. Pozostała część uroczystości odbywała  się w sali gimnastycznej Sokolni, zebrani wysłuchali historii mieleckiego Sokoła od powstania w 1893 roku do momentu rozwiązania w 1946 roku. 

Następnie wiceprezes Emilia Żola omówiła działania reaktywowanego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół 1893” prezentując slajdy z licznymi fotografiami. Przypomniała o trudach związanych z odzyskaniem mienia w tym budynku Sokolni, intensywne prace ostatnich lat w tym gruntowny remont  obiektu, ale przede wszystkim bieżącej działalności na rzecz społeczności lokalnej, krzewienia sportu, kultury i patriotycznego wychowania młodzieży. Młodzież z grupy wokalnej „Sokoliki” zaprezentowała się wykonując kilka utworów związanych z ojczyzną. Prezes Zbigniew Bochenek i wiceprezes Emilia Żola zostali odznaczeni przez prezesa TG „Sokół” w Sanoku Honorową Złotą Odznaką „Sokoła”. Goście skierowali na ręce prezesa Bochenka liczne słowa uznania, okolicznościowe dyplomy i upominki. Po zakończeniu części oficjalnej 
zebrani  zwiedzali wyeksponowaną wystawę starych fotografii prezentujących ważne wydarzenia  mieleckiego Sokoła. Dla wszystkich uczestników przygotowano okolicznościowe, rocznicowe  upominki w tym folder  omawiający działalność gniazda.