Na zaproszenie PTG Sokół w Gorlicach dnia 1 maja 2015 r czterech członków zarządu naszego towarzystwa z prezesem Tadeuszem Tomczykiem oraz poczet sztandarowy w składzie: chorąży Krzysztof Kralisz, Marek Szwakop, Kazimierz Mrozik wzięli udział w uroczystościach 100-lecia bitwy pod Gorlicami. Organizatorem uroczystości było Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury, dom Polsko-Słowacki
Wydarzenia historyczne upamiętniono z niezwykłym rozmachem. Udział zagranicznych gości i obecność grup rekonstrukcyjnych , orkiestr, licznych pocztów sztandarowych, delegacji z innych miast w tym gniazd sokolich nadały wspaniałej oprawy uroczystości. Po modlitwie ekumenicznej na wzgórzu cmentarnym w intencji poległych wspaniały orszak złożony z przedstawicieli lokalnych władz, zaproszonych Gości, członków Grup Rekonstrukcji Historycznej, orkiestr wojskowych i licznie zebranych mieszkańców, przeszedł na rynek, by o godzinie 14.00 oficjalnie rozpocząć uroczystości 100-lecia bitwy pod Gorlicami.
Zaproszone grupy rekonstrukcyjne zza granicy oraz nasze, rodzime organizacje miłośników żywej historii zaprezentowały piękny pokaz musztry, wzorowany na tradycji wojskowej sprzed 100 lat. Zaprezentowali się rekonstruktorzy z Austrii, Węgier, Niemiec, Rosji i grupy pokazujące stroje innych uczestników Bitwy Gorlickiej. Pokaz treningu wojskowego zachwycał starannością i dbałością o detale ekwipunku prezentowanego w czasie musztry. Dodatkową atrakcją był rytmiczny akompaniament orkiestr, które prezentowały melodie z dawnych czasów.




