Aktualności

Tuszyma Poswięcenie Cmentarza Wojennego

Obchody 100 – lecia bitwy pod Tuszymą

W niedzielę, 17 maja o godzinie 14:00 w Tuszymie odbyła się uroczystość poświęcenia cmentarza wojennego gdzie spoczywają żołnierze armii austro – węgierskiej i rosyjskiej. Nasze Towarzystwo godnie reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Chorąży Krzysztof Kralisz oraz druhowie Marek Szwakop i Waldemar Rokosz. Odprawione zostało nabożeństwo z udziałem księdza z parafii Przecław, jak również księdza prawosławnego Dariusza Bojczyka z Parafii św. Mikołaja w Rzeszowie. Po odprawionej mszy świętej odbył się apel pamięci poległym, złożenie kwiatów i wieńców, salwa honorowa a na koniec przemowy zaproszonych gości.

Wśród zaproszonych gości w uroczystości uczestniczyli:
– Ambasada Austrii,
– Ambasada Węgier,
– Austriacki Czarny Krzyż,
– Kompania reprezentacyjna 21 Brygady Strzelców Podhalańskich,
– Grupa Rekonstrukcji historycznej „Gorlice 1915”
Ponadto Posłanka na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła i Wicestarosta Maria Napieracz. W uroczystościach brały udział także poczty sztandarowe, ze szkół oraz jednostek OSP z gminy Przecław. Uroczystość została objęta Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.