28 maja 1922 roku we Lwowie, pięć Polskich klubów szermierczych powołało do życia Polski Związek Szermierczy. W ubiegły poniedziałek odbyła się w Warszawie uroczysta gala z okazji setnej rocznicy działalności tej organizacji. W Teatrze Polskim zgromadzili się wszyscy związani z tym pięknym sportem.
Województwo Podkarpackie reprezentowała liczna grupa. Między innymi zarząd Podkarpackiego Związku Szermierczego z Mariuszem Poprawą na czele, reprezentanci UKS MOSiR Sokolik Krosno oraz Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół 1893” z Mielca, której przewodniczyła kiedyś jedna z najlepszych podkarpackich florecistek, a dzisiaj wiceprezes PTG „Sokół 1893”, Emilia Żola. Zebranych zaszczycił swoją obecnością przewodniczący FIE Emmanuel Katsiadakis a prezydenta RP reprezentował Andrzej Dera.
Cała gala podzielona została na trzy części. Część oficjalna. podczas której między innymi wręczono odznaczenia państwowe, resortowe oraz odznaki Polskiego Związku Szermierczego. Wśród odznaczonych Sokołów znalazły się : Katarzyna Dziura i Elżbieta Burkiewicz (odznaki srebrne) liderki mieleckich działaczy szermierczych i Wojciech Lubieniecki (brązową) nasz wychowanek – aktualnie najlepszy polski szpadzista. Zaznaczyć należy, że nieco wcześniej odznaką brylantową (najwyższą) odznaczony został trener Zbigniew Żola. W części drugiej zebranych zabawiała Grupa Mozarta a część trzecia to bankiet, podczas którego wiele osób odnowiło stare znajomości.
Cała gala podzielona została na trzy części. Część oficjalna. podczas której między innymi wręczono odznaczenia państwowe, resortowe oraz odznaki Polskiego Związku Szermierczego. Wśród odznaczonych Sokołów znalazły się : Katarzyna Dziura i Elżbieta Burkiewicz (odznaki srebrne) liderki mieleckich działaczy szermierczych i Wojciech Lubieniecki (brązową) nasz wychowanek – aktualnie najlepszy polski szpadzista. Zaznaczyć należy, że nieco wcześniej odznaką brylantową (najwyższą) odznaczony został trener Zbigniew Żola. W części drugiej zebranych zabawiała Grupa Mozarta a część trzecia to bankiet, podczas którego wiele osób odnowiło stare znajomości.
