Aktualności

Nowe oblicze budynku Sokolni

Niedawno zakończone zostały prace renowacyjno-remontowe przy elewacji budynku mieleckiej Sokolni.

Pierwszy etap obejmujący remont ściany południowej (od strony ul. Sękowskiego) oraz wschodniej (od strony ul. Żwirki i Wigury) zakończony został w 2018 roku. Poza pracami remontowymi obejmował on także wykonanie na ścianie frontowej symbolu Sokoła oraz napisu „SOKOLNIA”

Wartość wykonanych prac wyniosła łącznie 205 tyś. złotych. Na ten cel, PTG „Sokół” 1893 Mielec, uzyskało dofinansowanie w kwocie 60 tyś. zł od Wojewódzkiego Konserwatora Zbytków w Przemyślu. Pozostała część kosztów pokryta została ze środków własnych Towarzystwa oraz zaciągniętego kredytu.

Drugi etap remontu, rozpoczęty w sierpniu bieżącego roku, objął remont pozostałej części  elewacji – ściany zachodniej (od strony Zespołu Szkół Technicznych) oraz północnej (od strony Parku Sokoła). Remont objął także wymianę drzwi zewnętrznych oraz schodów wejściowych, wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych i ułożenie kostki brukowej wokół budynku. Całkowity koszt wykonanych w tym etapie prac to 100 tyś. zł. Na ten cel PTG „Sokół” 1893 w Mielcu pozyskało dofinansowanie w wysokości 30 tyś. zł. od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz 10 tyś zł. od Gminy Miejskiej Mielec. Pozostała część pokryta została ze środków własnych Towarzystwa.

Głównym wykonawcą prac remontowych była firma EKOBUD Stanisława Turkota natomiast podwykonawcą części zakończonej w 2019 r. firma Usług Ogólnobudowlanych Jarosława Łabaja. Obu Panom składamy serdeczne podziękowania, szczególnie za wykonane dodatkowe  prace. Na podziękowanie niewątpliwie zasługują również Pan Kazimierz Rogala, który przekazał nieodpłatnie granit na rewitalizację schodów, oraz Pan Jan Bąk za pomoc miedzy innymi przy wykonaniu kosztorysów prac. Szczególne podziękowanie  kierujemy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu oraz Gminy Miejskiej Mielec za przyznane dofinansowanie. Logo i napis na ścianie głównej budynku wykonał pan Rafał Krużel z Pracowni Renowacji Zabytków w Radomyślu Wlk., któremu również składamy serdeczne podziękowania.

Wykonanie nowej elewacji to kolejny etap prowadzonych od kilku lat istotnych  prac remontowo-budowlanych mających na celu przywrócenie świetności budynkowi mieleckiego „Sokoła”. Dotychczas przeprowadzone inwestycje obejmowały odtworzenie sali gimnastycznej (wykorzystywanej w minionym okresie jako sala kinowa), rozbudowę skrzydła bocznego (od strony ul. Żwirki i Wigury), adaptację piwnicy na świetlicę i kotłownię, wymianę dachu na całym budynku, wymianę wszystkich okien i płytek w korytarzach budynku, wymianę systemu ogrzewania, odmalowanie ścian a także wykonanie nowego ogrodzenia wokół przylegającego parku.

Wykonane prace remontowe nie doszły by do skutku gdyby nie starania prezesów mieleckiego „Sokoła”: śp. prezesa Tadeusza Tomczyka oraz obecnego prezesa Zbigniewa Bochenka. To dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu oraz determinacji budynek wraz jego otoczeniem nabierają nowego wyglądu. To im przede wszystkim cała sokola brać pragnie złożyć ogromne podziękowania.

Budynek Sokolni sukcesywnie zmienia swoje oblicze co niewątpliwie pozytywnie odbierają wszyscy korzystający z niego mielczanie, a szczególnie członkowie poszczególnych sekcji prowadzonych przez nasze stowarzyszenie.